Ważne jest, żeby przyjść. Żeby być przy człowieku cierpiącym. Może nawet bardziej jeszcze niż uzdrowienia, potrzebuje on człowieka, ludzkiego serca, ludzkiej solidarności.
św. Jan Paweł II
Pilnie poszukujemy Wolontariuszy do Hospicjum Stacjonarnego we Włoszczowie. Bliższych informacji udziela p. Aleksandra Kułaga, pielęgniarka koordynująca hospicjum, pon.-pt. w godz. 7:30-14:30 tel. na oddział (41) 38 - 83 - 733.
Wolontariat – potrzeba serca... Czy to Twoja droga?
Dlaczego przyszła pani do hospicjum?
Ela: W maju 2019 roku usłyszałam stwierdzenie, że każdy człowiek jest stworzony do wykonania konkretnego zadania, misji w swoim życiu, której nikt inny nie może za niego zrealizować. Zaczęłam się intensywnie zastanawiać: co jest tym przypisanym tylko mnie, niepowtarzalnym powołaniem. Zaistniał szereg różnych sytuacji, które skierowały moje myśli do hospicjum, m.in. niespodziewana operacja ręki i pobyt w szpitalu na oddziale ortopedycznym w lipcu. W czasie choroby poczułam własną słabość, zależność od innych w wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego. Doświadczyłam troski o mnie nie tylko rodziny, ale też obcych osób. We wrześniu spotkałam przypadkowo na ulicy znajomą Jadwigę, która pracuje jako pielęgniarka w opiece paliatywnej. To, jak i inne zdarzenia odczytałam jako znaki, co powinnam zrobić.
I tak w październiku 2019 roku stanęłam przed drzwiami hospicjum we Włoszczowie z przekonaniem w sercu, że to moje miejsce, ale też z obawą, jak to będzie, czy dam radę, czy jestem tu potrzebna? Przywitała mnie uśmiechnięta pani Karolina-pracownik hospicjum. Od doktor Joanny Śpiechowicz dowiedziałam się, że wolontariusze są potrzebni i mile widziani.
Basia: Po śmierci mojej mamy pojawiło się we mnie pragnienie-myśl o posłudze w hospicjum. Towarzyszenie rodzicom w ich ostatnich latach życia, kiedy chorowali, opieka nad nimi sprawiły, że widziałam, jak osoby chore potrzebują wsparcia i obecności innych w tym trudnym dla nich czasie. W październiku 2019 roku wraz ze znajomymi odwiedziliśmy jedną z podopiecznych hospicjum. Później zdarzały mi się pojedyncze odwiedziny u poznanych tam chorych. W lutym 2020 roku koleżanka Ela, która była już wolontariuszką, zaprosiła mnie, by towarzyszyć jej na urodzinach pana Kazimierza. W trakcie pobytu poczułam w swoim sercu pragnienie spotykania się z pensjonariuszami.
Dlaczego pani została w hospicjum?
Basia: Każda kolejna wizyta pokazywała mi, jak duża jest potrzeba towarzyszenia chorym. Ich uśmiech i radość z moich odwiedzin utwierdzały mnie w tym przekonaniu. Relacje tam nawiązane coraz bardziej się pogłębiały i utrwalała się więź rodzinna. Każda spędzona chwila uświadamiała mi, że potrzeba wolontariatu jest ogromna. Przebywanie z chorymi ubogacało dwie strony, a wskazywały na to radość odwiedzanych i moja. Czas spędzony w hospicjum daje poczucie spełnienia. Każda chwila, którą poświęcamy ludziom tam przebywającym, jest wyrazem naszej bezinteresownej miłości do nich.
Każdy z nas ma swoją drogę życiową. Może warto zastanowić się: skąd przyszedłem, gdzie jestem, dokąd podążam? Czy mam iść sam, czy z innymi?
Posługa w hospicjum daje możliwość poznania nowych znajomych, nowych przyjaciół i pójścia razem dalej…
- chcesz bezinteresownie pomagać innym
- jesteś wrażliwa/y, empatyczna/y i uczciwa/y i cierpliwa,
- odczuwasz chęć zrobienia czegoś dobrego i pożytecznego,
- pragniesz czuć się potrzebna/y,
- odczuwasz potrzebę kontaktu z innymi ludźmi,
- chcesz zdobyć nowe doświadczenia i w ciekawy sposób spędzić wolny czas,
- pragniesz swoją inicjatywą, energią i zapałem wesprzeć działania naszego Stowarzyszenia
Zostań wolontariuszem Włoszczowskiego Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej.
Jako wolontariusz możesz pomóc nam: towarzyszeniu w chorobie naszym podopiecznymi i ich rodzinom, zwłaszcza poszukujemy wolontariuszy, którzy chcieliby po prostu pobyć z pacjentami we włoszczowskim hospicjum stacjonarnym. Jako wolontariusz w hospicjum stacjonarnym, będziesz miał możliwość nawiązania kontaktu z pacjentami, ich rodzinami i zespołem medycznym.
Wolontariusz nigdy nie zastępuje personelu medycznego hospicjum. Wolontariusze hospicyjni często spędzają czas na rozmowach z pacjentami, słuchają ich historii życia, udzielają wsparcia emocjonalnego i stwarzają przyjazną i ciepłą atmosferę. Mogą też pomagać w codziennych czynnościach, takich jak nakrywanie stołu, przygotowywanie posiłków, czytanie książek lub gazet, a także zapewniać towarzystwo w czasie spacerów czy innych form rekreacji. Często wystarczy ciepłe słowo, uśmiech lub pozytywna energia, aby pomóc pacjentowi.
Wolontariat w hospicjum może także przynieść wiele korzyści dla wolontariusza m.in. pomóc w rozwijaniu umiejętności miękkich, takich jak cierpliwość, empatia, komunikacja i umiejętność rozwiązywania problemów. Jest to doskonała okazja do nauki pracy w zespole oraz doskonalenia umiejętności organizacyjnych oraz zarządzania czasem.
Jeśli nie jesteś zaintereresowany wolontariatem hospicyjnym, też możesz nam pomóc:
- w pozyskiwaniu sponsorów i darczyńców dla Stowarzyszenia,
- w organizowaniu imprez kulturalno-oświatowych, koncertów, zbiórek publicznych, kwest i aukcji, z których dochody przeznaczamy bezpośrednio na działalność statutową naszego Stowarzyszenia,
- w organizowaniu szkoleń, spotkań, pogadanek i innych działań związanych z rozpowszechnianiem informacji o celach i działaniach Stowarzyszenia, szerzeniem wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz promowaniem idei wolontariatu